Erasmus+ projekto “Sustainability. Heritage. Health” (liet. tvarumas, paveldas, sveikata) tikslas – sujungti Europos kultūrinį paveldą su žmonių sveikata ir aplinkosauga. Projekto uždavinys yra sukurti pėsčiųjų maršrutus ir receptų knygą, kurioje būtų akcentuota Europos kultūra, skatinami fiziniai pratimai, sąmoningumas, sveika mityba ir įdirbis siekiant tvarumo tikslų. Pėsčiųjų maršrutai, receptų knyga ir visos su projektu susijusios veiklos bus patalpintos į mobiliąją programėlę bei virtualią platformą, prie kurių žmonės galės prisijungti nuotoliniu būdu. „National Health Service“ (NHS, liet. Nacionalinis sveikatos centras) rekomenduoja reguliarią mankštą, įskaitant bent vieną 150 minučių trukmės vidutinio intensyvumo fizinę veiklą per savaitę. Šiuo projektu siekiama susieti mankštą su kultūriniu paveldu ir sveika mityba. Atsižvelgiant į dalyvaujančių žmonių poveikį vaikščiojimas daro menką neigiamą įtaką aplinkai, kadangi žmonės, praleisdami laiką vaikščiojant, o ne keliaudami transportu, to pasekoje skatina darną. Pasivaikščiojimai taip pat sukuria progą praktikuoti sąmoningumą bei skatina psichologinę gerovę. NHS teigia, kad sąmoningumas gali vesti link didesnės psichologinės gerovės. Vaikščiojimas laikomas sąmoningumo praktikos forma. Kuriant receptų knygą ir dalyvaujant maisto gaminimo dirbtuvėse, dalyviai turės galimybę tyrinėti mitybą ir tvarias mitybos sistemas.
Pėsčiųjų maršrutai bus sukonkretinti remiantis nusistovėjusių pėsčiųjų maršrutų pavyzdžiais, tokiais kaip „West Highland Way“ Škotijoje ir septynios oficialūs Šv. Jokūbo kelio atšakos Ispanijoje. 1987 m. spalį populiariausia šv. Jokūbo kelio atšaka Prancūzijoje Europos Tarybos buvo paskelbta pirmuoju Europos kultūros maršrutu. šv. Jokūbo kelias suburia žmones ir sukuria tarpkultūrinio supratimo atmosferą. Maršrutas taip pat padėjo mažiems Ispanijos kaimeliams išvengti išnykimo rizikos. Būtent dėl šių priežasčių manome, kad panašus požiūris taip pat galėtų padidinti ekonomines ir kultūrines galimybes kitose Europos šalyse. Pėsčiųjų takai taip pat skleis informaciją apie platesnius tvarumo tikslus, pavyzdžiui, vandens telkinių išsaugojimo svarbą sausresnėse vietovėse, tokiose kaip Graikija ar Ispanija, bei apie natūralius gamtos išteklius, kurie bus vienas iš pagrindinių inovatyvių šio projekto aspektų. Maršrutuose taip pat bus akcentuojama fizinė bei psichologinė gerovė ir bus įtrauktos sąmoningumo veiklos, kurias žmonės galės išbandyti bei praktikuoti pasivaikščiojimo metu. Mobilioji programėlė dalyvius nukreips į vietinius restoranus, siūlančius nacionalinius patiekalus ir receptus. Kai kuriems receptams skaičiuojant tūkstančius metų nacionalinė virtuvė yra neatsiejama Europos kultūros ir paveldo dalis, o švietimas apie ją suteiks galimybę dalyviams daugiau sužinoti apie mitybą ir tvarias mitybos sistemas. Galiausiai, maršrutai leis įtraukti mažiau galimybių turinčius asmenis.
Šioje partnerystėje dalyvauja keturios organizacijos. „Surefoot Effect CIC“, įsikūrusi Stirlinge, Jungtinėje Karalystėje, rengia programas aplinkos ir klimato kaitos sąmoningumo, atsparumo ir dėmesingumo srityse. „Surefoot“ – lyderiaujanti organizacija, atsakinga už tvarumo tikslų įtraukimą į įvairias projekto veiklas. „AbrazoHouse“ yra įsikūręs Kantabrijos regione, šiaurės Ispanijoje, ir turi švietimo centrą, įsikūrusį komplekse, pastatytame pagal tvarią architektūrą ir tvarios maisto gamybos principus. „AbrazoHouse“ vadovaus receptų knygos, skatinančios naudoti ingredientus, kurie atitinka sveikos mitybos ir tvarumo gaires, kūrimui. „IFIKE“ organizacija yra įsikūrusi Atėnuose, Graikijoje. „IFIKE“ kuria naujas internetines skaitmenines technologijas, įskaitant ir tas, kurios orientuotos į neurologiją, siekiant sukurti įvairias švietimo programas. „IFIKE“ kurs projekto internetinę platformą ir mobiliąją programėlę. „Žinių kodas“ įsikūręs Lietuvos sostinėje Vilniuje, dirba su įvairiomis jaunimo, pagyvenusių žmonių ir žmonių, turinčių negalią, mokymo programomis. Šiame projekte „Žinių kodas“ bus atsakingas už mažiau galimybių turinčių žmonių socialinės įtraukties užtikrinimą.
Projekto metu bus sukurti 3 skirtingi pėsčiųjų maršrutai, siekiant pritraukti įvairių fizinių pajėgumų bei mažiau galimybių turinčius žmones, šiuos maršrutus padarant kuo labiau prieinamesniais. Projekto metu taip pat bus sukurta receptų knyga su 40 receptų, atspindinčių Jungtinės Karalystės, Ispanijos, Lietuvos ir Graikijos vietinį, regioninį ir nacionalinį kulinarinį paveldą, receptus atrenkant pagal pilnavertės mitybos ir tvarumo kriterijus, vadovaujantis Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos rekomendacijomis – ingredientai turi būti gaminami vietoje, neperdirbami, leidžiantys suvartoti mažiau raudonos mėsos ir žuvies, paliekantys mažiau atliekų. Projekto metu bus organizuojamos 3 dirbtuvės, siekiant paruošti dalyvius pėsčiųjų takams, bei 3 maisto gaminimo dirbtuvės, kurių metu bus demonstruojami receptai.
Projektas skirtas suaugusiųjų švietėjams ir suaugusiųjų švietimo srityje dirbantiems asmenims, taip pat tiems, kurie dirba sveikatos, fizinių pratimų, sąmoningumo, pilnavertės mitybos, platesnių tvarumo tikslų srityse, bei tiems, kurie dirba su internetinėmis skaitmeninėmis technologijomis, galiausiai – mažiau galimybių turintiems asmenims.
Jeigu turėtumėte klausimų, susijusių su projektu, parašykite mums projects@ziniukodas.lt.
Sekite SHH naujienas Facebooke: https://www.facebook.com/SustainabilityHeritageHealth